Szivattyú alapismeretek

1

Posted by Barkacsonline.hu | Posted in Szivattyú | Posted on 11-08-2010

Címkék: , ,

Bár egy szivattyú sokkal egyszerűbb konstrukció, mint az áramfejlesztő, kiválasztása legalább olyan gondosságot és figyelmet igényel. Ha még csak egy munkagödörből kell felszínre hozni a vizet, akkor az még nem nagy cucc. De ha a szivattyútól 100 m-re lévő paprikaföldön telepített szórófejeket akarjuk ellátni… Nos, az már belekavar kicsit a képletbe. Azért is célszerű ezt jól megismerni, mert egy tévesen kiválasztott termék, vagy a kereskedő által rosszul ajánlott szivattyú esetén nagyon meg tudja szívatni a partnert. Ilyenkor el kell dönteni, ki nyeli le a békát, vagyis az amúgy jól működő készülék kinek a nyakán marad. Bár ez egy olyan témakör, mellyel egy több kötetes könyvet is meg lehetne tölteni, megpróbálom a lényeget összefoglalva leírni a lényeget.

Szivattyú szívócsonk
Lássuk akkor az elejétől! A benzinmotoros szivattyúk többsége centrifugális elven működik. Ez magyarán annyit tesz, hogy a tengelyirányból beáramló vizet, a motor által hajtott lapátkerék felgyorsítja, így a víz a centrifugális erő hatására a szivattyú külső házába áramlik, onnan pedig a kiömli csonkon keresztül távozik. Ebből adódóan a szívócsonk mindig a motor tengelyével megegyezi síkban található, vízszintesen. Hogy képes legyen a csőben lévő levegő “kidolgozására” a szívócsonk közvetlen közelébe beépítettek egy visszacsapó szelepet. Ennek feladata megakadályozni, hogy a szivattyúház feltöltésekor a víz ne folyjék vissza a szívócsibe.

Figyelem! A HERON szivattyúk önfelszívóak. Ha a szivattyúházat feltöltjük vízzel, pár perc üresjárat után képes felszívni a vizet. DE. Mindig fel kell tölteni előtte a szivattyúházat! Ha ezt elmulasztják, az a tömítés károsodásához vezethet. Az is elő szokott fordulni, hogy pár másodperces szárazon futás után a felhasználó a homlokára csap és gyorsan feltölti vízzel. Így (bár nem tudatosan) tönkretéve a tengelytömítést. A tömítőfelület egyik fele kerámiából készül, ami a súrlódástól felhevül. Mivel elég rideg anyagról van szó, ha ilyen esetben nyakon öntik hideg vízzel, elpattan.

Mint említettem, az önfelszíváshoz szükség van néhány percre. Ez függ a szivattyú típusától a szívócső átmérőjétől, és hosszától. Hosszabb szívócső esetén szükség lehet a szivattyú leállítására, újbóli feltöltésére, mert ilyenkor a benne lévő víz egy részét kinyomja magából. Ezt a folyamatot 2-3 -szor ismételve már képes a víz felszívására. Ha 5-6 perc után sem hajlandó a víz megjelenni a kiömli csonknál, elkezdhetünk gyanakodni a csatlakozásoknál lévő tömítésekre, esetleg a szívócső sérülésére.

A HERON szivattyú nem hülye. Ha talál egy kicsiny rést, ahol a könnyebb levegőt is be tudja szívni, akkor nem fog erőlködni a sokkal nehezebb víz felszívásával. Itt van jelentősége azoknak a speciális bilincseknek, melyeket a gyártó a készülékhez csomagol. A hagyományos szalagos (AWAB) csőbilincs nem alkalmas ilyen célra, mivel nem tudja kelli képen összeszorítani a szívótömlőt. Amúgy a HERON szivattyúk szívóképességére jellemzi, hogy képesek teljesen belapítani azt a spirálmerevítéssel ellátott szívócsövet, ami egy 80 kg -os ember súlya alatt sem lapul össze. Brutális! Fontos szempont még az emelési magasság. Katalógusokban a teljes emelési magasságot adják meg (az ábrán “A”-val jelölve). Ez két értékből tevődik össze. A szívómélységből és a nyomó oldali magasságból (“B” és “C”).

szivattyú emelőmagasság

Vegyük például az EPH 50-es szivattyút, mely max. 28 m magasságba képes eljuttatni a folyadékot. Ez azt jelenti, hogy ha 2 m mélységből kell felszívnia, akkor maximum 26 m magasságba képes felemelni a lét. A nyomómagasságot H-val jelöljük.

Vannak gyártók, melyek nem az emelőmagasságot adják meg, hanem a maximális nyomást. Ezt könnyen át lehet számolni nyomómagassággá, hisz 1 bar nyomás megfelel 10 m emelőmagasságnak. Bár a szabvány szerint a nyomás mértékegysége a Pascal (Pa), a gyakorlatban még mindig a megszokott bar-t használjuk. Átváltása: 1 bar ~ 100 kPa =0,1 MPa.

Szivattyúk fontos jellemzője még a szállítási mennyiség. Q-val szokták jelölni. Ez a mérőszám mutatja meg valójában mire is képes a szerkezet; vagyis percenként hány liter vizet képes szállítani. Liter/perc vagy m3/óra mértékegységben szokták megadni. Átváltása: 1 m3/óra = 16,666.. liter/perc. Vagyis a fenti szivattyú 600 l/p szállítási mennyiségét úgy is mondhatjuk, hogy 36 m3/óra.

Az egész tudomány pikantériája itt kezdődik. A nyomómagasság és a szállítási mennyiség szoros összefüggésben van egymással. Minél magasabbra kell szállítani a folyadékot, annál kisebb a szállítási mennyiség. E kettő egymáshoz való viszonyát a gyártók egy úgynevezett Q-H diagramban szokták feltüntetni.

Szivattyú kiválasztásakor sok szempontot figyelembe kell venni. Szívómélység, emelési magasság és távolság, áramlási veszteségek, nyomásigény, volumenigény, folyadék szennyezettsége, stb.

Egy példán keresztül próbálom bemutatni ezeket.

Paprikatermesztő szeretne szivattyút vásárolni öntözésre. Első körben elmondja, hogy Tisza-II. típusú billenőkaros szórófejeket szeretne használni, melyben 8,6 mm átmérőjű fúvóka van. Van-e olyan szivattyú, ami erre való és hány db szórófejet lehet rákötni?

1. lépés Igény pontos felmérése

Ez még így nem elég a pontos kiválasztáshoz, ezért ki kell kérdezni: honnan szeretne szivattyúzni, milyen mélyről, milyen messzire és milyen magasra kell szállítani a vizet? Kiderül, hogy a patak partjáról melyben 2 mélyen van a víz; onnan 80 méter tömlő szükséges az öntözéshez, ráadásul a paprikaföld 6 m magas domb tetején van. Tehát olyan szivattyút kell választani, mely a 2 m mélységből, szűrőn keresztül felszívott vizet képes a 80 m távolságra lévő szórófejekhez elszállítani, de a szórófejek 6 m-rel magasabban vannak.

2. lépés Szükséges nyomás meghatározása.

Nyomás meghatározásánál először is célszerű kiszámolni a nyomásveszteségeket. A folyadék áramlás irányában haladva:

  • Kb. 0,5 bar a szűrőkosárnál. Mivel a szórófej fúvókája nem tömődhet el, csak tiszta vizet szabad felszívni.
  • 0,2 bar szívóoldali veszteség. Mivel 2 méter mélyről kell szivattyúzni, és 10 m vízoszlop az 1 bar -nak felel meg, ezért 2/10 bar veszteség van ezen az oldalon. Itt kell megjegyeznem, hogy az elméleti szívómélység 10 m. A gyakorlatban a szivattyúk 7-8 méternél többre nem képesek a veszteségek miatt. Sőt, minél mélyebbről kell szivattyúzni, annál rosszabb a hatásfok. Tehát, ha valaki úgy állít be, hogy volt neki egy szivattyúja, mely a 45 m-es kútból felszívta a vizet…Nos, az vetítés. A fizika törvényeit az i készüléke sem képes módosítani. Ha nagy mélységből kell szivattyúzni, búvárszivattyút kell ajánlani.
  • 0,8 bar tömlőveszteség a nyomóoldalon. A csöveknek, tömlőknek van egy belső súrlódása, ráadásul minden hajlat, ív, csatlakozó növeli ezt a súrlódást. Az általunk ajánlott nyomótömlőnek – a gyártó szerint – 10 méterenként kb. 0,1 bar nyomásesése van. Jelen esetben 80 m tömlő szükséges, tehát ez összesen 0,8 bar. Még egy gyakorlati tanács: a szívótömlőt nem szabad leszőkíteni. Ez nagyon lerontja a szivattyú hatásfokát, és rendellenes működést okozhat. Nyomó oldalon is lehetőleg csak a végén szőkítsük le a keresztmetszetet, hogy csökkentsük az áramlási veszteséget.
  • 0,6 bar domborzati veszteség. Nem elég, hogy 80 méter távolságra, de ráadásul a lejtón felfelé kell nyomni a vizet 6 m magasra. Ez a szívóoldalnál levezetettek szerint 6/10 bar.
  • Kb. 0,4 bar a szórófejek előtti csatlakozóknál, elosztóknál, szűkítőknél, stb.

Ez összesen 2,5 bar nyomásveszteséget jelent. Vagyis olyan szivattyúra van szükség, mely ennél azért nagyobb nyomásra képes, hogy üzemeltetni tudja a szórófejet. Ha elárasztó öntözésről lenne szó vagy nem kellene ilyen messzire és magasra szállítani, elegendő lenne az átemelőszivattyú is. Így viszont csak az EPPH 38-25 típusú HERON nyomószivattyú jöhet számításba (60 m=6 bar). Most már csak azt kell meghatározni, hány db szórófejet tud egyszerre üzemeltetni.

3. lépés Szállítási mennyiség meghatározása.

Szállítási mennyiség meghatározása
Szállítási mennyiség meghatározása
Azt már tudjuk, hogy 2,5 bar nyomásveszteséggel számolhatunk. Az említett szórófej 2-4,5 bar nyomástartományon belül használható. Ha 2,5 bar nyomáson üzemeltetjük akkor összesen 5 bar nyomásra lesz szükség. A szórófej gyártója táblázatban megadja, hogy a 8,6-es fúvókával szerelt, Tisza -II. szórófej 2,5 bar nyomáson, 72 l vizet képes kidolgozni percenként, kb. 19 m sugarú körben. A HERON katalógusban minden szivattyú fotója alatt megtalálható a termék Q-H diagramja is. Ennek feladata, hogy ilyen esetben segítse a kiválasztást. Az EPPH 38-25-ös típusnál jelöljük ki a függőleges tengelyen a nyomásértéket. (Figyelem! Itt nem nyomás van megadva, hanem szállítási magasság. Ezt át kell számolni, vagyis megszorozni 10-zel. Az 5 bar 50 méternek felel meg.) A diagram adott pontján olvassuk le a nyomáshoz tartozó szállítási mennyiséget. Tehát a szivattyú 5 bar nyomáson 150 l víz szállítására képes percenként. Ebből következik, hogy 2 db szórófejet is használhat, mert egy szórófej 72 l/perc teljesítményű.

Maga a pontos méretezés ennél bonyolultabb, de a szivattyútípus meghatározásához elegendő a fenti példa alapján számolni. Az adott szivattyú akkor alkalmas a feladatra, ha a nyíllal jelzett munkapont a jelleggörbe alatt vagy azon helyezkedik el. A hatásfok és élettartam szempontjából is optimális sávot a zöld mezivel próbáltam jelölni.

A szórófejek és csövek adatait a gyártó által rendelkezésre bocsátott táblázatból lehet kikeresni.

A rossz méretezés nem csak működésképtelen öntözőrendszert vagy rossz hatásfokú üzemelést jelenthet, hanem felléphetnek olyan káros jelenségek is, mint a kavitáció ill. a vízkalapács hatás.

A kavitációs jelenség konyhanyelven: Bizonyára Ön is látott már forrni vizet. Ugye a víz 100 fokon forr a közhiedelem szerint. Ez egy féligazság, mert egy atmoszféra nyomáson (légköri nyomáson) forr 100 fokon. Ha csökken a nyomás, a forráspont úgy kerül egyre alacsonyabb hőmérsékletre. A Mount Everesten már kb. 60-70 °C- on felforrna a víz, mivel kisebb a légköri nyomás. Egy szivattyú rendkívüli üzemállapotában pedig előfordulhat, hogy olyan helyi nyomásviszonyok alakulnak ki, ahol a folyadék egy kis része felforr. A jelenség rendkívül rövid ideig tart és a kis gőzbuborékok rögtön, robbanásszerűen visszaalakulnak folyadékká. Ezek a robbanásszerű halmazállapot változások rendkívüli módon erodálják a szivattyút és a többi szerelvényt.

A vízkalapács hatás akkor alakul ki, ha a csőben áramló folyadék útját hirtelen elzárjuk. Ekkor egy nyomáshullám alakul ki, melynek nagysága többszöröse lehet az üzemi nyomásnak. A jelenség bekövetkeztekor a csőhálózat megremeg és jellegzetes hangot ad ki. Gyors elzárású szelepek (pl. golyóscsap) használatakor is előfordulhat, de a túl kicsi cső keresztmetszet, ill. a túl nagy áramlási sebesség is okozhatja. Ilyen esetben a tömítések kifordulhatnak a helyükről, de cső is szétrepedhet.

A fenti példánál maradva egy működő szivattyú összeállításához az alábbi tartozékok szükségesek (az áramlás irányában haladva):

  • Szívókosár. a gyári tartozék, de a szórófejes alkalmazásnál célszerű a sűrűbb szövésű XB388117-at használniSzívókosár
  • Tömlőcsatlakozó a szűrőkosárhoz (225012) és a hozzá való tömítés (275125).Tömlőcsatlakozó
  • Csőbilincs. A szívó oldalon mindenképen célszerű a gyártó által adott bilincseket használni, mivel ezek képesek megfeleli mértékben összeszorítani a tömlőt.
  • Szívótömlő. Általában az 5 m-es hossz elegendő szokott lenni (900490).Szívótömlő
  • Csőbilincs. Javasolt a gyári használata.
  • Gyártó ad hozzá tömlőadaptert szárnyas anyával, de könnyebb kezelhetőség végett célszerű a szabványos – tűzoltók által is használt – kapcsos rendszert használni. A tömlőkapocs cikkszáma: 867004.Tömlőadapter
  • Csonkkapocs. Cikkszáma: 867007Csonkkapocs
  • EPPH 38-25 szivattyúEPPH 38-25 szivattyú
  • Csonkkapocs. Cikkszáma: 867007Csonkkapocs
  • Nyomótömlő kapoccsal. 20 m-es kiszerelésben kapható, cikkszáma: 867010.Nyomótömlő
  • Kapocskulcs. Mivel a tömlő toldásakor ellen kell tartani, 2 darabra van szükség. Cikkszáma: 867019Kapocskulcs
  • Hasznos kiegészíti lehet még a 10 l-es fém üzemanyagkanna (7263) a hozzá való kiöntőcsővel (7261)Üzemanyagkanna

Ehhez hasonlóan össze lehet állítani az átemeli- vagy zagyszivattyúk tartozékait is. A kapoccsal ellátott nagyobb szűrőkosaraknál, található egy kampó, melyre kötelet kötve könnyen kiemelheti akár a mélyebb kutakból is.

Erősen szennyezett víz szállítására, esetleg iszapos vízre, csak a szennyvízszivattyú ajánlható. Ez a készülék már képes akár 30mm ármérőjű, szilárd szennyeződések szállítására is. Számomra is ismeretlen okból kifolyólag a HERON EMPH 80 W zagyszivattyú 3″-os csonkmenete nem egyezik meg a szintén 3″-os EPH 80 átemelőszivattyúéval. Ezért a katalógusban két fajta csonkkapcsot is talál azonos méretből.

Csőkutakból, történi szivattyúzás esetén különös tekintettel kel lenni a kút vízhozamára. Hiába magas a nyugalmi vízszint, a nagy teljesítményű HERON szivattyúk perceken belül képesek akár teljesen kiszívni a vizet. Ezért fontos, hogy kútból történi szivattyúzás esetén ismerje a kút vízhozamát és az üzemi vízszintjét.

Nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy a szivattyú szívókosara minimálisan 1 m-rel legyen a kút talppontja felett. Így megakadályozható, hogy az alján lévő kavicsot, iszapot vagy más szennyeződést fel tudjon szívni.

Sokan nem veszik figyelembe a használati útmutatóban leírtakat, miszerint, ha a készüléket 1 hónapnál tovább nem üzemeltetjük, le kell ereszteni a benne lévő üzemanyagot. Erre azért van szükség, mert sajnos a kutak többségénél kapható 95-ös, ólommentes benzinből egy idő után kiválnak a szennyeződések és dugulást okoznak az üzemanyagrendszerben. Ez áramfejlesztőkre is vonatkozik.

Fontos még megemlíteni, hogy téli leállás előtt célszerű a szivattyúház legalsó részén lévő csavar kiszedésével leengedni a vizet a fagyveszély miatt.

Heron szivattyúk, áramfejlesztők
Szivattyú kiegészítők
Önfelszívó szivattyúk

Szerző: Ring Tamás

Hagyományos vagy inverteres klímaberendezést válasszak?

0

Posted by Barkacsonline.hu | Posted in Klíma | Posted on 01-08-2010

Címkék: ,

Először is, mi a különbség? A hagyományos klíma bekapcsolja a kültéri egységben a kompresszort, amivel elindul a hűtési folyamat. Ha helyiség hőmérséklete elérte a beállítottat, a gép kikapcsolja a hűtést és csak a beltéri egység ventilátora üzemel addig, amíg a levegő vissza nem melegszik. Ekkor újra elindul a hűtés és kezdődik minden elölről. Tehát a hűtés vagy ki van kapcsolva, vagy teljes teljesítménnyel üzemel.
Az inverteres klímákban ezzel szemben szabályozható a kompresszor hűtőteljesítménye. Az inverteres berendezés működése során egy elektronika folyamatosan figyeli a szükséges hűtésigényt és ehhez állítja a kompresszor teljesítményét. Bekapcsoláskor alacsony fordulaton indul, azután magas fordulaton intenzív hűtésbe kezd, majd ahogyan hűl a levegő úgy csökken a fordulatszáma is. Végül egész alacsony fordulaton dolgozik, megakadályozva a helyiség visszamelegedését. Ezzel jelentős energiamegtakarítás érhető el, csökken a zajszint, és alacsonyabb az elhasználódás mértéke is.
Inverteres technológián belül több változat is létezik, elsősorban “AC” vagy “DC” inverter. A műszaki megoldás leírása nélkül elég ha azt tudjuk, hogy a kettő közül a “DC” a jobb. Az ilyen klímák speciális esetben képesek -15C hőmérsékleten is üzemelni, és képesek áthidalni 70m csőhosszt, és 20m szintkülönbséget is.
Ezek a klímák természetesen drágábbak a hagyományosoknál, viszont alacsonyabb az üzemeltetési költségük. Az árkülönbség átlagos használat esetén kb. 6 év alatt térül meg, de ez természetesen csak az egyik szempont, hiszen a magas műszaki megoldások előnyeit is élvezhetjük.

Mi az EER és COP?

A klímák talán legfontosabb jellemzőjét megmutató adatok ezek. Az mutatják meg, hogy hűtés illetve fűtés üzemmódban egy egység felvett energiából hány egység hűtő illetve fűtő energiát tud a klíma előállítani. Tehát minél magasabbak ezek az adatok, a klíma működtetése annál gazdaságosabb. Jó minőségű berendezés EER és COP értéke több mint 3, de minél nagyobb annál jobb.

Klíma hűtőközegek:

A lakossági klímaberendezések jelenleg két -féle hűtőközeggel kerülnek forgalomba, R407c és R410a jelűekkel. Mindkettő több gázból álló keverék, de míg az R410a minden összetevője ugyanazon a hőmérsékleten párolog, addig az R407c alkotórészeiből az egyik sokkal gyorsabban párolog mint a többi. Emiatt ha a rendszer veszít a hűtőközegtöltet mennyiségéből, akkor az R410a esetén gond nélkül lehet rátölteni a hiányzó mennyiséget. R407c használatakor a gyorsan párolgó összetevő szökik el először, ezzel megbomlik a keverék egyensúlya. Ilyenkor a megmaradt hűtőközeget teljes egészében el kell távolítani, és friss töltettel kell pótolni.

Tanácsok klíma vásárláshoz.

A szükséges klíma méretét általában a következők alapján határozhatjuk meg.:

  • 20m2 alapterületig 2 kW hűtőteljesítményű klíma
  • 20-30m2 között 2,6 kW teljesítményű klíma
  • 30-40m2 között 3,5 kW teljesítményű klíma
  • 40-60m2 között 5 kW teljesítményű klíma
  • 60-80m2 között 7 kW teljesítményű klíma

Természetesen a körülmények sokban befolyásolhatják a szükséges hűtőteljesítmény kiszámítását. Figyelembe kell venni a helyiség tájolását, szigetelését, árnyékoltságát belső hőterhelését stb. Más klíma méretezés kell egy szobához, és más egy ugyanakkora alapterületű üzlethelyiséghez, különösen, ha van benne néhány hűtőszekrény esetleg látványpékség…
Kérdéses, nem egyértelműen meghatározható esetben én mindig a nagyobb teljesítményű klíma beszerelését javaslom. Alulméretezés esetén ugyanis a klíma csak akkor tud megfelelni a hűtésigénynek ha folyamatosan üzemel. Túlméretezéskor pedig csak annyi történik, hogy hamarabb hűti le a helyiséget a klíma, tehát meghosszabbodik a szakaszos üzem “pihenőideje”. Értelemszerűen ez utóbbi energiatakarékosabb megoldás, és a klímaberendezés élettartamát is növeli.
Lakáshűtéskor csak annak a szobának az alapterületét kell figyelembe venni amibe a klímaberendezés be lesz építve, mert a további helyiségeket a klíma nem “látja”. Ezeknek a hűtése csak a lehűtött levegő hőátadásával történik. Ehhez természetesen nagy mennyiségű hűtött levegő szükséges, tehát az reálisan elképzelhető, hogy egy nagy alapterületű nappaliból nyíló hálószoba levegője is megfelelően hűtött lesz a kettő közötti ajtó nyitva hagyásával, míg ez fordítva nem nem fog jól működni.
A számunkra megfelelő kategóriájú klímát válasszuk! Ne feledjük: egy évben akármennyit használjuk is, 12 hónapig nézzük, és nem mindegy mit!

Tanácsok a klíma használathoz

Sokan panaszkodnak arra, hogy nem bírják a klímát, megfájdul a szemük, fülük vagy az ízületeik. Nos, ha betartják a következő néhány tanácsot a panaszaik nagymértékben csökkenni fognak, ideális esetben el is tűnnek.

Először is hangsúlyos leszögezni, hogy a klímaberendezés egy komfortnövelő berendezés, nem hűtőszekrény. Akkor van igazán jól beállítva, ha már nem érezzük, hogy nagyon meleg van és még nem érezzük, hogy hideget csinál. Ez általában 10°C-al alacsonyabb hőmérsékletet jelent, mint a külső hőmérséklet. Ezenkívül a legtöbb klíma a mennyezethez közeli magasságban van felszerelve, és az ott beszívott levegő hőmérsékletét méri, a hideg levegő pedig fajsúlyának következtében lefelé száll. Emiatt eltér a padló és mennyezet között mért hőmérséklet, tehát alacsonyabb hőmérséklet lesz ülőmagasságban, mint amit a klímán beállítottunk. (kivéve azok a klímák, amelyben a távvezérlőben van hőérzékelő, ott a távvezérlő helyén (magasságában) lesz a kívánt hőmérséklet. Azt is jó tudni, hogy a klíma kifújt levegő hőmérséklete közvetlenül a beltéri egységnél mérve kb.12°C, és attól 2m távolságban még mindig 20°C alatti, márpedig a hideg huzatban ülni valóban nem egészséges.

Az optimális klímahasználat érdekében a következők betartását javasoljuk:

  • Gondosan válasszák ki a klíma beltéri egység helyét!
  • A lamellák mögötti terelőlapokkal állítsák be a kifújt levegő irányát a körülményeknek megfelelően!
  • Ügyeljenek a hőmérséklet beállításra!
  • Ha szükséges a távvezérlő segítségéve állítsák be a lamellák helyzetét, ezzel módosíthatják a kifújt levegő irányát közel vízszintestől közel függőlegesig!
  • Ha szükséges állítsanak a klíma beltéri egység ventilátorának teljesítményén. (Ez többnyire három fokozatú.)

Végezetül néhány észrevétel a klímákkal kapcsolatban

Sok ügyfelünktől kaptunk már nyár közepén hibabejelentést, mert a klímának “lecsökkent” a teljesítménye. Nos a nagy melegben természetes, hogy a klímaberendezés lassabban hűti környezetét mint tavasszal, ez önmagában nem jelent rendellenes működést. Hibajelenségre utal a beltéri egység jegesedése, vagy ha közvetlenül a beltéri egységnél mért kifújt levegő hőmérséklete 16°C -nál magasabb.

Hűtés-fűtés közötti üzemmódváltás időtartama 5-10 perc a klíma típusától függően, tehát teljesen természetes ha ez alatt az idő alatt azt tapasztaljuk, hogy a klíma látszólag semmit sem csinál. Hibajelenségre utal, ha a berendezés ennél hosszabb idő elteltével sem kezd működni, vagy önmagától kikapcsol.

A klímák többsége jelzi ha meghibásodott, ilyenkor vagy villognak a beltéri egység kijelzői, vagy a kijelző ablakban egy kódot jelenít meg. (pl.E86) Ezekben az esetekben kapcsoljuk ki a klímát és forduljunk szerelőhöz!

Tekintse meg klíma berendezéseinket!

Telefon: 06 30 9996667

E-mail: info@barkacsonline.hu

Döntöttem, veszek egy klímát!

0

Posted by Barkacsonline.hu | Posted in Klíma | Posted on 01-08-2010

Címkék: ,

Hát igen, ennek az elhatározásnak is eljött az ideje. Meleg van és a kutatók szerint egyre melegebb lesz. Összességében egy-egy esősebb – azaz elviselhetőbb – nyár után két három forró vagy nagyon forró következik. Márpedig nem mindegy, hogy ezekben a hónapokban hogyan alszunk, hogyan érezzük magunkat otthonunkban, a munkahelyünkön. Frissen ébredünk, energikusak vagyunk vagy kialvatlanul, kábán kóválygunk hónapokon keresztül? Manapság, a klímaberendezésről, amit eddig esetleg luxuscikknek, vagy drága hóbortnak gondoltunk, kiderült, hogy ugyanolyan közönséges háztartási gép, mint egy mosógép, televízió vagy éppen egy hűtőszekrény. (A fentiek, réges-régen, a megjelenésükkor szintén luxuscikként kezdték.)
Tisztelt érdeklődő! Az elhatározás után engedje meg, hogy némi információval segítsem a kiválasztás, vásárlás, felszereltetés lépéseiben, valamint a berendezés optimális használatában.

Miben különböznek az eltérő árú berendezések?

Az elhatározás után az első problémát a klímaberendezés kiválasztása jelenti, hiszen a hipermarketek reklámjában olvashatunk alig néhány tízezer forintos, és bizonyos típusok esetében találkozhatunk akár több százezer forintos árral is ugyanabban a teljesítménykategóriában. Az alábbi négy csoportra osztva érzékeltetem az eltéréseket.

1. Prémium kategóriás klíma berendezések:

Ezek a legdrágább berendezések, nagynevű világcégek termékei. Általánosan igaz az, hogy évekig tartó, drága fejlesztési munkák eredményeképpen a legmagasabb minőségi szempontok szerint gyártották ezeket a berendezéseket, igényes megjelenéssel. Megjelenésük esztétikumát évek múlva is megőrzik. Kiemelkedően csendes üzeműek. Energiatakarékosak és hosszú évekig tartósan működők egyben! Összességében a legkitűnőbb berendezések, amik a legdrágábbak is. Gyártói képviselettel rendelkeznek.

Igényeseknek ajánlott klíma berendezések.

2. Felső középkategóriás klíma berendezések:

Odafigyeléssel gyártott berendezések, amik minden tulajdonságukban jól megfelelnek a felhasználói igényeknek, de kiemelkedő jellemzővel nem bírnak. Megbízhatóságuk kimondottan jó, tartósak, minőségüket évekig megőrzik.

Azoknak ajánlott akik jó minőségű klímát szeretnének elfogadható áron.

3. Alsó középkategóriás klíma berendezések:

Itt már sajnos nincs megalkuvás nélkül. Megjelenésükben robosztusabb, zajosabb, magasabb fogyasztású klímaberendezések, alacsonyabb árfekvés mellett. A gyártás során felhasznált anyagok durvábbak. Összességében az alacsony ár mellett a megbízható üzemeltetés a gyártók célja, a többi jellemző kevésbé fontos.

Azoknak ajánlott akik megbízható, gond nélkül üzemelő berendezést keresnek mindenekelőtt alacsony áron.

4. Alsó kategória:

Jellemzően hipermarketekben “akciósan” árusított kimondottan alacsony árú berendezések. Jellemzően gyenge, olcsó, igénytelen anyagokból gyártják őket. Mivel a gyártó névtelenségbe igyekszik bújni, különböző fantázianeveken forgalmazzák őket. Alig öt éves korukra képesek elhasználódni, a korszerűtlen gyártási technológia miatt zajosak és sokat fogyasztanak (Vigyázat trükkökkel árulják őket! Egyik pl. hogy Toshiba vagy más nagy nevű gyártó kompresszora van benne. Ez nem igaz! Csak a kifutott régi kompresszor gyártási jogát vették meg, ahogy az Opel Kadettből is Daewoo Racer lett. A másik a kiváló energiaosztály, amit műszaki trükközéssel érnek el. A teljesítményfelvételük valóban alacsony, csak sokkal tovább tart, amíg lehűtik a helyiséget, tehát az üzemeltetésük mégiscsak drágább.) Ezeket a berendezéseket sokszor máról-holnapra megszűnő, átalakuló vállalkozások importálják, aminek következtében az alkatrészellátásuk botrányos.

EZEKET A BERENDEZÉSEKET NEM FORGALMAZZUK, NEM TELEPÍTJÜK, ÉS NEM SZERVIZELJÜK! Megvásárlását senkinek sem ajánljuk!

Tekintse meg klíma berendezéseinket!

Telefon: 06 30 9996667

E-mail: info@barkacsonline.hu

Kézi fűnyírók

1

Posted by Barkacsonline.hu | Posted in Fűnyíró | Posted on 01-08-2010

Címkék: ,

A felsoroltak közül ez a legegyszerűbb szerkezetű gép. Az orsós vágórendszerű fűnyíró, amely egy sor, hengerre szerelt hajlított penge segítségével, úgy vágja a füvet, miközben toljuk.
A hengerkéses kézi fűnyíró gépek előnye a rendkívül könnyű kezelhetőség, csendes, zajtalan működés. Az emberi erőn kívül semmilyen üzemanyagot nem igényelnek, így teljesen környezetbarátnak tekinthetők. Ezt a típust leginkább kiskertekben, sima és egyenletes pázsiton ajánljuk. Kevesebb karbantartás igényelnek motoros társaikhoz képest, de azért itt is fontos szempont, hogy a pengék rendszeres élezésével a munka is könnyebb vele.


Ne feledje!

A fűnyírók vonatkozásában is igaz a mondás: “olcsó húsnak híg a leve”. Fűnyíró gépet általában nem egy-két évre vásárol az ember, ezért érdemes a jobb márkák, és a nagyobb motorteljesítményűek közül választani.
Hosszabb távon a minőségi termék mindig olcsóbb! Nem beszélve a szervizháttér, és az alkatrész ellátás kérdéseiről! A bakácsonline.hu csapata szívesen segít Önnek a megfelelő fűnyíró és a szükséges alkatrészek kiválasztásában. Kérje ingyenes tanácsadásunkat az alábbi elérhetőségeken:

Tekintse meg fűnyíró választékunkat!

Telefon: 06 30 9996667

E-mail: info@barkacsonline.hu

Elektromos fűnyírók

0

Posted by Barkacsonline.hu | Posted in Fűnyíró | Posted on 01-08-2010

Címkék:

Nyílt, akadályoktól mentes kis- és közepes méretű füves területek ápolásához jól alkalmazhatóak az elektromos fűnyírók.
Előnyük a motoros fűnyírókkal szemben, hogy viszonylag halk üzeműek, egyszerűbben kezelhetőek, kevésbé igényesek a karbantartásra, és olcsóbbak. A hölgyeknek kifejezetten az elektromos fűnyíró gépeket ajánljuk, hisz szinte fizikai erő igénybevétele nélkül használhatóak. Hátrányuk, hogy az elektromos fűnyíró esetében vezeték állandó odafigyelést és igazgatást igényel, valamint jóval kisebb teljesítményűek, mint a benzinmotoros típusok. A legkisebb motoros fűnyíró is legalább 2,0 kWatt teljesítményű, ugyanakkor ezt a teljesítményt az elektromos fűnyírók nagyon ritkán érik el.
Javaslat: Ha elektromos fűnyíró gépet vásárolunk, ne spóroljunk a teljesítménnyel (legalább 1,0 kWatt)!

Ne feledje!

A fűnyírók vonatkozásában is igaz a mondás: “olcsó húsnak híg a leve”. Fűnyíró gépet általában nem egy-két évre vásárol az ember, ezért érdemes a jobb márkák, és a nagyobb motorteljesítményűek közül választani.
Hosszabb távon a minőségi termék mindig olcsóbb! Nem beszélve a szervizháttér, és az alkatrész ellátás kérdéseiről! A bakácsonline.hu csapata szívesen segít Önnek a megfelelő fűnyíró és a szükséges alkatrészek kiválasztásában. Kérje ingyenes tanácsadásunkat az alábbi elérhetőségeken:

Elektromos fűnyírók

Telefon: 06 30 9996667

E-mail: info@barkacsonline.hu